Tisk

Cvičební jednotka v ZTV – rozdělení, obsah, délka

Kristýna Kubínová Stav: Odevzdáno

Zdroje:Zdravotní tělesná výchova je specifická forma tělesné výchovy určená pro zdravotně oslabené jedince, tedy jedince zařazené do III. zdravotní skupiny podle zdravotnické klasifikace, která je určena všem bez ohledu na věk. Podle směrnice MZ ČR č. 3/1981 a metodického pokynu MZ ČR z prosince 1990 "Úprava a výklad směrnice č. 3/1981 MZ ČR o péči a zdraví při provádění TV a sportu" byla naše populace rozdělena do čtyřech zdravotních skupin. I. skupina jsou jedinci zdraví, s vysokým stupněm trénovanosti, připraveni k plnému tělesnému zatížení. Do II. skupiny patří zdraví, ale méně trénovaní. Ve III. skupině jsou jedinci zdravotně oslabení např. trvalé nebo dočasné odchylky tělesného vývoje, mají určitá omezení a do IV. skupiny patří nemocní jedinci. Každé skupině odpovídá určitá forma tělesné výchovy. I. a II. skupina mohou sportovat a provádět TV v plném rozsahu bez omezení pod dohledem učitele TV, trenéra nebo cvičitela, III. skupina může provádět ZTV a TV s úlevami pod dohledem kvalifikovaného učitele ZTV a lidé ve IV. skupině cvičí léčebnou tělesnou výchovu pod dohledem fyzioterapeuta. Pro osoby se zdravotním oslabením je cíleně zaměřená pohybová aktivita jednou ze základních životních nutností. Podílí se na odstraňování důsledků zdravotního oslabení, zvyšuje funkční výkonnost člověka a vede ke zlepšení zdravotního stavu.

Základním prostředkem zdravotní tělesné výchovy jsou kompenzační neboli vyrovnávací cvičení. Mezi kompenzační cvičení patří:

  • cvičení, která vedou k vytváření a upevňování vzpřímeného držení těla
    • cvičení uvolňovací
    • cvičení protahovací
    • cvičení posilovací
  • dechová cvičení
  • relaxační cvičení

Uvolňovací cvičení slouží k uvolnění málo pohyblivých klounů a svalových zkrácení. Cvičení je zaměřeno na určitý klou nebopohyblivý segment s cílem ho uvolnit- rozcvičit. Čím je rozsah pohybuvětší, tím je vedený pohyb pomalejší. Při uvolňovacím cvičení se nesmí provádět švihové pohyby.

Protahovací cvičení slouží k obnově fyziologické délky zkráceného svalu. Při zahájení je dobré zaujmout tzv. protahovací polohu, ve které se sval natáhne na svoji momentálně největší možnou délku.

Úkolem posilovacího cvičení je zvýšit funkční zdatnost oslabených nebo k oslabení náchylných svalů. Zařazují se cvičení pomalá dynamická, při kterých se provádí pohyby proti odporu gravitace, vlastní zátěž vytváří hmotnost příslišného segmentu.

Dechová cvičení jsou důležitou složkou vyrovnávacího prostředku ZTV. Dech má mnoho významů pro náš organismus např. metabolický význam, mechanický, formativní a refulační. Známe mnoho typů dýchání jako je brániční dýchaní (na dýchání se podílí nejvíce hlavní dýchací sval – bránice), dolní hrudní a horní hrudní dýchaní (zajišťují jej svalové skupiny oblasti ramen a klíčních kostí).

Cvičební jednotka, nebo také vyučovací hodina je základní vyučovací forma práce ve zdravotní tělesné výchově. Obvykle trvá 45- 60 minut, zřídka 90 minut. Frekvence cvičení by měla být 1-3x týdně. 

Rozdělení cvičební jednotky:

  • úvodní část: obsah- cíl, úkoly,příprava organismu na zátěž, doba- 5-8 min (45 min), 8-10 min (60 min), 10-15 min (90 min)
  • hlavní část:
    • vyrovnávací: obsah- vyrovnávací cvičení podle druhu oslabení, doba- 15-20 min (45min), 20-30 min (60 min), 25-40 min (90min)
    • rozvíjející (kondiční): obsah- rozvoj pohybovýchschopností, doba- 10-15 min (45 min), 15-20 min (60 min), 20-40 min (90 min)
  • závěrečná část: obsah- odstranění fyzického a psychického napětí, doba 5-7 min (45 min), 7-10 min (60 min), 10-15 min (90 min)

Zahřívací část se může skládat z chůze, protahování nebo krátké rozcvičky, vyvarujeme se dynamické zátěži. Pacient by neměl být unavený ani zpocený a měl by se cítit příjemně.

Hlavní část je dynamická část aerobního tréninku (tj. využívajícího aerobního metabolismu-kyslíku). Jde o cvičení v rytmu hudby, moderního cvičení na přístrojích nebo tzv. cirkulující trénink, kdy pacient střídá různá stanoviště (běhátko, stepper, rotoped). Pacient by neměl překračovat svoji individuálně stanovenou tréninkovou tepovou frekvenci TTF.

Na závěr je vhodné vydýchání a následná relaxace. Dochází k tělesnému i psychickému uvolnění, získáváme původní tepovou frekvenci, je dobré použít relaxační hudbu. Po relaxaci mohou následovat některé procedury jako masáže a další pasivní procedury, které urychlí regeneraci svlastva.

Zdroje:

http://kardiocviky.cz/cvicebni-jednotka/

https://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/ztv/doc/ztv.pdf

http://eapraha.cz/joomla/images/dokumenty/ss/skripta/ztv.pdf

https://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/ztv/pages/04-vyrovnavaci-cviceni-text.html