Zadávání témat letní semestr 2023

Sestavení vlastní cvičební jednotky na Zdravotní TV

 

Výběr tématu a spolupracovníků, rozdělení úkolů, skupinky cca 7-8 studentů

Skupiny budou sestaveny vždy ze studentů z jedné hodiny ZTV, protože v  hodině budete mít i praktickou ukázku vaší sestavené cvičební jednotky.

Zvolte jednoho zástupce = vedoucího skupiny

Během 1.týdne semestru si vyberte téma, které celou skupinu zajímá.

Vedoucí skupiny se nejprve musí na webu Fyzioterapie REGISTROVAT, aby mohl/a poté REZERVOVAT a vkládat vypracované téma.. O registraci zažádá na fyziowebu a registrace bude schválena poté, co vedoucí pošle zprávu vyučující přes Teams - jméno, číslo skupiny a napíše tam svoji mailovou adresu.

Po registraci vedoucí skupiny může svou skupinou vybrané téma přiřadit ke svému jménu tak, že si je "REZERVUJE“ .  Poté nebude již téma volné pro jinou skupinu. Rezervujete si vždy u jednoho téma 2 jednotky – cvičební a kreslenou. Rezervace bude možná pro všechny skupiny od pátku 24. 2. 2023 od 19.00

Přehled témat bude nejpozději v 1. týdnu letního semestru vypsán na webu Fyzioterapie a  vše vidíte zde v zadání níže.

Poté si společně domluvte strukturu hodiny, vyberte si vhodná cvičení (každý do společné hodiny přispěje zpracováním zhruba cca 4-5 cviků/prvků, hodina by měla být ostavena na 45-60min). Vedoucí skupiny vše koordinuje a dohlíží na termíny. Celkem vypracujete a vedoucí vloží na fyzioweb dva soubory – cvičební jednotka (bude s popisem cviků) a kreslená cvičební jednotka (pouze obrázky, od jednoho kreslíře, bez popisu ideálně na jednu či dvě A4).

Členové zpracují svou část, každý popíše a nakreslí za sebou jdoucí cviky. Jeden ze skupiny pak zpracované cviky od celé skupiny očísluje a  sjednotí do stejného formátu do jediného souboruCVIČEBNÍ JEDNOTKA S POPISEM. Na konci tohoto souboru je jmenovitě uvedeno, kdo zpracoval která cvičení! (např. cvik 1-4 Anna Veselá, cvik 5-9 Marek Pilný...).

Nejlepší kreslíř ze skupiny poté všechny očíslované cviky (BEZ popisu) nakreslí za sebou (max. 1-3 strany) tak, aby se to dalo vytisknout jako KRESLENÁ CVIČEBNÍ JEDNOTKA.

Vedoucí vloží v termínu na web dva soubory za skupinu:

1. soubor s texty a obrázky od všech členů řazené za sebou tak, jak bude probíhat cvičební lekce (od úvodní po závěrečnou část).

2. soubor je pouze kreslená hodina ZTV (BEZ textu).

Na hodině ZTV  členové skupiny svou ukázku hodiny odprezentují.

 

Zpracování cvičební hodiny konkrétně

Vaše cvičební lekce (jednotka) bude na 45-60 minut

Celá cvičební jednotka (lekce) ZTV obsahuje celkem minimálně 30-35 cviků, cvičebních variací či prvků, metodicky správně seřazených za sebou.

Cvičební jednotka bude obsahovat krátký teoretický úvod – popis oslabení, doporučené pohybové aktivity pohybový režim apod. a nevhodné pohybové aktivity, nevhodné prostředí, kontraindikace apod.

Jednotlivé části hodiny ZTV v jednotce oddělte popisem: část úvodní (5-10 min.), vyrovnávací (cca 20-25 min.), kondiční (cca 15-20 min.), závěrečná (5-10 min.)

Výchozí polohy pro svá cvičení vybírejte tak, aby za sebou jdoucí cvičení pro každou část hodiny ZTV byla v jedné, maximálně ve dvou zvolených výchozích polohách, nestřídejte je příliš ani nestřídejte vysoké polohy s nízkými (stoj – leh). Rychlé střídání i stěhování z polohy do polohy zabere mnoho času i tříští pozornost.

Výchozích poloh pro cvičení je v zásadě pět: stoje, kleky, sedy, lehy a vzpory / podpory.

Na web a pro prezentaci si každá skupina připravte svůj vlastní výběr cviků. Web je zásobníkem inspirativních cviků pro vás, proto se neduplikujte! Pro hodiny můžete využít i cvičební pomůcky.

 

Vlastní popis cvičení zpracujte stručně, jasně, výstižně a jednotně v celé skupině, z popisu vynechte slovní spojení typu : poté cvičenci udělají apod. V popisu nepište celé věty jen popisujte činnost!

Příklady najdete na fyziowebu v kapitole Vyrovnávací cvičební prostředky – praktická cvičení (2. řádek). Krátká ukázka zpracování vybrané pětice cviků z jedné hodiny na balančních pomůckách je např. zde: https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/201/

 

Každý cvik obsahuje:

Popis (výchozí poloha a průběh pohybu), účinek, chyby a nad/pod textem je pak obrázek jednotlivých fází cviku.

Popis cviku: u každého cviku je uvedena výchozí poloha a následný pohyb. Při popisu se inspirujte k využívání správného názvosloví (viz doporučená literatura).

Účinek a chyby: je zde popis účinku cviku a možných chyb v provedení.

Můžete také příp. připsat: metodické poznámky a upozornění na kritická místa, na nichž závisí správné provedení cviku a která je třeba zkontrolovat.

Ke každému cviku přiložíte váš ručně kreslený obrázek, znázorňující fáze jeho provedení. Obrázek po nakreslení vyfotíte a poté vložíte do příslušného místa stránky foto. Pozor, důležité!!!

Foto zmenšete, nesmí mít více než 2 MB (megabite) !!!. Jinak vám nepůjde vložit!

 

POZOR! Fotku obrázku JEŠTĚ před vložením na web OŘÍZNĚTE tak, abyste pod obrázkem nenechali volné bílé místo! Vlastní obrázek pak roztáhněte na webu tak, aby se vše pokud možno vešlo do jedné široké "obrázkové řádky". (Videonávod na vkládání obrázků máte již v Návodech na webu.) 

 

Uveřejněte cvičení na náš fyzio-web po jejich prezentaci. 

V letním semestru vložíte za svou skupinu příspěvek nejpozději do 5. května 2023 do 19:00. 
 

Pokud jednotlivci špatně připraví své části pro vedoucího skupiny a nepůjde to vložit, bude to problém CELÉ skupiny!

 

Vše přehledně k tomu, jak má vypadat struktura hodiny ZTV, najdete na webu Fyzio (pod Vyrovnávací cvičební prostředky-teorie - hodina ZTV)

nebo přehledně taky zde:

https://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/ztv/doc/ztv.pdf

https://is.muni.cz/do/fsps/e-learning/ztv/index.html

http://eapraha.cz/joomla/images/dokumenty/ss/skripta/ztv.pdf

 

TÉMATA, která bude možno vybírat a rezervovat:

 

Oslabení pohybového systému

1. Vrstvový syndrom - děti 10-13 let      

2. Cv. pro zdravá záda HSSP – adolescenti

3. Ramenní klouby – artróza – senioři

4. Vadné držení těla, svalové dysbalance – děti 7-9 let

5.  M. Bechtěrev – dospělí 30-50 let

6. Gonartróza – senioři

7. Plochonoží – děti 5-6 let

 

 

Oslabení kardiovaskulárního systému

1. Hypertenze – dospělí

2. Cévní oslabení  (oblast DK) - senioři

 

Oslabení respiračního systému

1.      Chronická onem. dolních cest dých. – děti 6-9 let

2.      Astma bronchiále – děti 10-14let

 

Metabolická onemocnění

1. Obezita – děti 8-10 let

2. Diabetes mellitus – dospělí 30-40 let

 

Gynekologická oslabení

1. Cvičení těhotných

2. Pánevní dno, inkontinence - senioři

 

Neuropsychická oslabení

1.Psychická onemocnění (deprese) dospělí 30-50 let

 

Smyslová oslabení

1.Poruchy rovnováhy – dospělí

 

Oslabení z hlediska věku

1.Senioři – koordinace, kondice