ON-LINE VÝUKA:: jak bude probíhat individuální práce a hodina 27.3. (BOSU)

Milé studentky a studenti!

Naše hodiny ZTV budou od příštího týdne nadále probíhat online. Nejspíše se sejdeme až koncem vašeho semestru, a možná již vůbec ne. S kolegyní bychom vám ale rády předaly alespoň ty plánované základy jinou formou. A tak budeme ve spojení takto: jednou týdně (vždy v pátek) vám pošleme studijní materiál k jednomu tématu, co jsme měli probírat naživo a drobný úkol pro vás, abyste si z toho něco uchovali pro využití v praxi. 

Ještě nás tedy čekají 4 témata a jedna volná hodina (poslední): 

Dokončení hodiny s BOSU – úkol 27. 3. 2020

Cvičení pánev – úkol pro 3. 4. 2020

Cvičení kolena (do X nebo O a po úrazu) – úkol pro 10. 4. 2020

Cvičení chodidla a vady nohou – úkol pro 17. 4. 2020

Hodina volná 24. 4. 2020 – nebude písemný úkol, ale zacvičíte si sami domaJ, a také bude čas na dokončení úkolů.

 

Budeme vám s kolegyní zadávat jednoduché úkoly vždy v pátek, abyste se s nimi mohli seznámit, projít si podklady a splnit krátký úkol, který vám pak zůstane napořád jako výstup (=váš možný „tahák“ do budoucí praxe).

Úkol bude vždy stejný:

nakreslit si ručně cvičební přípravu na půlhodinu s daným tématem.

Využijete kresbu stylizovaných „panáčků“- učili jsme se to v zimním semestru. Cviky by se měly vejít na jednu A4 čtvrtku/papír. Tyto 4 přípravy si uchováte pro sebe, každou pak naskenujete a každý za sebe nám je najednou pošlete do 30. dubna.

Zápočet:

Tyto 4 kreslené přípravy (individuální práce) a vaše společná práce v zadaných skupinách, vložená v termínu na web Fyzioterapie jsou podmínkou získání zápočtu za letní „on-line „semestr.

 

On-line hodina 27. 3. 2020 Dokončení hodiny s využitím BOSU.

Studijní materiály:

Posílám vám v příloze se svolením redakční rady časopisu Tělesná výchova a sport mládeže, č. 1, 2 a 3 ročníku 2013 (to kdybyste třeba chtěli najít originál) 3 články, které jsem psala s kolegyní PhDr. Jitkou Vařekovou (učí APA a fyzioterapeuty na FTVS).  

I. část se týká základů, stabilizačních principů a některých typů cvičení včetně metodických poznámek. To jsme v naší hodině ještě stihli probrat naživo, hodí se to do hlavní části hodiny, ať už nácvičné nebo i té kondiční – tj. opakovací. 

II. část je využití BOSU pro rozcvičení a rušnou (úvodní) část hodiny, tedy nejrůznější dynamická cvičení, přeběhy, skoky atd. 

III. část využívá tuto pomůcku pro cvičení ve dvojicích a skupinkách, to je velmi dobré pro nácvik rovnováhy a taky pro zpestření hodiny třeba na závěrečnou část.

 

Další inspiraci najdete i tady:

http://ztv.blog.cz/1312/cviceni-bosu 

anebo trochu teorie je zde:

https://kulturistika.ronnie.cz/c-9529-balancni-podlozka-bosu-cviceni-na-balance-traineru.html  

a samozřejmě i na našem webu  ve vyrovnávacích prostředcích v praxi - zde:

https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/list-reservations-by-topic/id/169/  

 

Váš úkol na příští týden:

Ráda bych, abyste si pročetli podklady Ti z vás, kteří sami máte své BOSU (např. přímo doma nebo dobře přístupné jinde), si cvičení také vyzkoušejte přímo na něm.

A pak si všichni sestavte jednoduchou přípravu pro všeobecně zaměřenou  púlhodinu s využitím BOSU (může to být jen úvodní a nácvičná část nebo jen kondiční část nebo vše-záleží na vás). Pouze nad obrázky napište, pro jakou část hodiny je vámi zvolený obsah.

Seřaďte svůj výběr cviků za sebou tak, jako byste je použili v hodině. Dbejte jen na to, abyste nestřídali příliš vysoké a nízké výchozí polohy mezi jednotlivými cviky - není to pro soustředění při cvičení šikovné!

Vyberte cca 12-15 vhodných cviků (budete-li chtít, můžete jich samozřejmě použít víc, ale mělo by se vám to vejít na jednu A4).

Až budete mít hotový svůj výběr, cviky si ručně nakreslete na jeden A4 papír / čtvrtku (použijte panáčky, co už umíte).

Nic nepopisujte, jde POUZE o kreslenou přípravu hodiny! 

Čerpejte kdekoli: využijte cviky, které vás nejvíc oslovily a líbí se vám, ať už ze cviků, z naší poslední společné hodiny, z těchto tří článků, z dalších materiálů, které si sami najdete třeba na youtube od cvičitelů či trenérů – tam vždy použijte selský i fyzio-rozum, aby cvičení byla smysluplná.

 

Poslední zdroj inspirace:

V minulých letech, ještě než vznikly stránky fyzioterapie  přímo na webu ÚTVS, jsme se studenty tvořili blog ke zdravotní TV. První takový posílám dnes, je plný velmi inspirativních příspěvků od celého tehdejšího ročníku.

Můžete tu najít nepřeberné množství již vytříděných tipů od vašich kolegů - budoucích fyzioterapeutů:

http://ztv.blog.cz/  

V zimním semestru jsou zde 2 rubriky:

  1. Svaly-jak na ně- pro podporu učení anatomie
  2. Cvičení na youtube, kde studenti hledali zajímavá cvičení s pomůckami. 

V letním semestru http://ztv.blog.cz/rubrika/letni-semestr-2013-2014

najdete níže v Rubrikách tipy k procvičení různých části těla pohybového systému.

Mějte se dobře a zůstaňte zdraví!          Vladka Botlíková a Markéta Kašparová