Tisk

Vředová choroba žaludku, refluxní choroba jícnu atd. –přehled, příznaky)

Vít Protivanský Stav: Odevzdáno

Vředová choroba žaludku

Mezi nejčastější vředové onemocnění patří tzv. peptický vřed. To je psychosomatické onemocnění při kterém vzniká slizniční léze v dosahu působení žaludeční šťávy. Povrchní léze sliznice se označuje jako eroze. Peptický vřed proniká do hlubších vrstev a hojí se jizvou. Vzniká-li vřed bez určité příčiny, užívá se označení vředová choroba. 
Vřed prodělá během života 5-10 % celkové populace, muži jsou postižení 3-4x častěji než ženy. Žaludeční vřed je častější ve vyšších věkových skupinách, duodenální v produktivním věku mezi 20. a 40. rokem života. Jedná se o sezónní výskyt na jaře a na podzim.

Příčiny onemocnění se dělí na zevní a vnitřní.

Zevní – složení potrravy,škodlivé látky,léky

Vnitřní – zvýšená agresivita trávicí šťavy a snížená rezistence žaludeční,bakterie,stres

Diagnostika se provádí pomocí – RTG, Gastroduodenoskopue, fibroskopie a případně pohmatem

(obrázek Č. 1)

Refluxní choroba jícnu

Refluxní chorobat jícnu je onemocnění, při kterém dochází k proniknutí množství žaludečního obsahu do jícnu, které způsobí obtíže nebo až poškožení sliznice jícnu. To zapříčiní kyselina chlorovodíková,která je silně kyselá. Sliznice jícnu se začíná odlupovat a vzniká zánět, který dále poškozuje sliznice. Pokud se nestihnou buňky rychle zregenerovat nastává refluxní ezofagitida – tedy zánět jícnu na podkladě drážení kyselou šťávou z žaludku.

Vedoucím příznakem je páležní žáhy, které se odborně říká pyroza. Jde o bolestivý pocit pálení za hrudní kostí (může být podobný jako u anginy pectoris), který sahá od žaludku až o krku a může být spojený s hořkokyselým pocitem v ústech. Někdy se totiž kyselý obsah vrací až do úst.

Navic se můžou přidat i bolesti na hrudníku, záněty hrtanu, zápach z úst, sucho v krku či bolest v uších.

Mezi základní léčebné postupy patří úprava stravy a režimu. Vyvážená strava patří mezi základní předpoklady pro plně fungujicí trávicí ústrojí. Ideální je snížení hmotnosti, zákaz kouření, omezení alkoholu a dráždivé stravy. Možným spouštěčem refluxní choroby může být i stres.

Vhodná je návštěva doktora při jakémkoliv podezření na zánět jícnu, doktor předepíše ve většině případů ihned lék (Helicid) a pokud se stav nezlepší tak přichází na řadu endoskopocké vyšetření

Pokud se choroba neléči může v nejhorším případě dojít až k tzv. Barretovu jícnu což je vlastně přednádorový stav, který pak může dojít až do fáze zhoubného nádoru jícnu.

(obrázek č. 2)

Organické poruchy trávení

Mezi nejčastější organické poruchy trávení patří funkční dyspepsie. To je častá obtíž, popisovaná obvykle jako „špatné trávení“, plynatost, pocit plnosti v břiše, hlodavá nebo palčivá bolest v nadbřišku nebo na hrudi. Tyto příznaky, které se nevztahují k určitému jednotlivému zažívacímu orgánu, mohou mít nejrůznější původ, a vysvětlení příznaků objektivním průkazem příčin onemocnění je obtížné, často i nemožné. Časová souvislost subjektivních obtíží a objektivních chorobných nálezů na zažívacích orgánech při rentgenovém či endoskopickém vyšetření (optické vyšetření průsvitu trávicí roury) nemusí znamenat příčinnou souvislost